ارتقای کیفیت ایران ساخت ، 48 محصول با فناوری نانو به صنعت خودرو رنگ تازه داد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تولید خودروی باکیفیت یکی از موضوعات مهمی است که صنعت خودروسازی با آن دست به گریبان است و در حال حاضر 48 محصول مبتنی بر فناوری نانو توسط 25 شرکت فناور در این حوزه تولید می شود.

ارتقای کیفیت ایران ساخت ، 48 محصول با فناوری نانو به صنعت خودرو رنگ تازه داد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ کلشی ها، 195 کشور در جهان وجود دارد. از این تعداد تنها 20 کشور سالانه بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید می کنند. ایران در سال 1396 با تولید بیش از یک میلیون و 500 هزار خودرو در رتبه شانزدهم تولید جهانی خودرو قرار گرفت. از سویی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تولید خودرو در کشور افزایش یافت و در دهه 80 با یک جهش ناگهانی روبرو شد. سال 1387 تولید برای نخستین بار از سقف یک میلیون خودرو عبور کرد.

گسترش فعالیت های نانویی در صنعت خودرو

در این میان فناوری های نوین در کیفیت و کمیت خودرو های تولیدی، نقش اساسی ایفا می کند که فناوری نانو به عنوان یکی از کلیدی ترین این فناوری ها است. به صورت کلی با استفاده از فناور ی های نانو می توان اهداف گوناگونی را در این صنعت محقق کرد. اهدافی مانند ارتقا کیفیت محصولات و قطعات تولیدی اقتصادی، ارتقای راندمان تولید و کاهش هزینه های تولید قطعات، توسعه محصولات و فناوری های پیشرفته، ارتقای استاندارد های محیط زیستی، داخلی سازی با کیفیت قطعات و عدم وابستگی به منابع خارجی، کاهش مصرف سوخت و توسعه نسل جدید خودرو های برقی یا هیبریدی مبتنی بر نانوباطری ها.

در حال حاضر 48 محصول مبتنی بر فناوری نانو توسط 25 شرکت فناور در حال تولید است، این محصولات مرتبط با قطعات نانوکامپوزیت های پلیمری پیشرفته مقاوم، رنگ پذیر و سبک، انواع نانو رنگ ها مثل رنگ ضد خراش، نانو کاتالیست، نانو فیلتر هوای ورودی موتور، نانو روغن موتور با خاصیت ترمیمی، تایر با افزودنی های نانو مقاوم به سایش و جلوگیری از کاهش باد، نانوباطری با طول عمر بالاتر، درزگیر، چسب و انواع عایق ها، آیینه های پیشرفته نابازتاب، گرمکن صندلی منعطف، قطعات فلزی دارای نانوپوشش های مقاوم، سنسور های پیشرفته خودرو، قطعات مصرفی مثل سره جوش نانوکامپوزیت با طول عمر بالا را شامل می شوند.

توسعه محصولات فناورانه جدید

همچنین چندین مرکز تخصصی و شرکت دانش بنیان در حوزه کاتالیست های پیشرفته، پلیمر های پیشرفته و پوشش های پیشرفته نانو در شهر های مختلف کشور مثل مشهد، تهران، تبریز در حال توسعه محصولات جدید هستند.

یک مثال ملموس از نقش فناوری های نوین در صنعت خودرو، نانوکاتالیست خودرو است. در حالی که در سال های اخیر به دلیل قیمت بالای کاتالیست های معمولی تامین این نوع کاتالیست ها با مشکلاتی روبرو شده است، نانو کاتالیست ها به دلیل مصرف کمتر فلزات گرانبها با قیمت کمتر و راندمان بالاتر به خدمت گرفته شده اند. اکنونتمامی کاتالیزور های نسل جدید نصب شده بر روی خودروها، مبتنی بر فناوری های نانو هستند. اساس عملکرد نانوکاتالیزور ها بدین صورت است که با ایجاد یک بستر فوق واکنشی هوای آلوده خروجی موتور را تصفیه می کند.

بومی سازی دانش و ظرفیت تولید کاتالیست های پیشرفته خودرو های سواری

در حال حاضر دانش و ظرفیت تولید کاتالیست های پیشرفته خودرو های سواری در کشور موجود است و دو مجموعه دانش بنیان نانو نسل های پیشرفته کاتالیست های خودرو سواری و دیزل را توسعه داده اند. ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره از ایده ها و طرح های نوآورانه فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری حمایت می کند تا راستا پیشرفت در این حوزه با سرعت پیموده شود.

مشابه این توانمندی در ساخت قطعات الکترونیکی خودرو، قطعات پلیمری و پلاستیکی خودرو، فیلتر های خودرو وجود دارد. از مجموعه های خودروساز، انتظار می رود با اعتماد و تامل بر این مجموعه های مبتنی بر دانش بتوانند در بازه زمانی معقول فناوری های نوین را در قسمت های مختلف این صنعت به کار برند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ارتقای کیفیت ایران ساخت ، 48 محصول با فناوری نانو به صنعت خودرو رنگ تازه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای کیفیت ایران ساخت ، 48 محصول با فناوری نانو به صنعت خودرو رنگ تازه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید