10 راه حل برای فراموشی و عبور از یک رابطه بعد از جدایی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، اگر شما هم تجربه تمام کردن یک رابطه عاطفی را داشته باشید، می دانید که فراموشی بعد از جدایی و عبور کردن از رابطه، بسیار پیچیده تر و سخت تر از تصور افراد است. شما نمی توانید بعد از جدایی، به سرعت به زندگی خود برگردید، به خصوص هنگامی که به طور مداوم به همسر یا شریک عاطفی سابقتان فکر می کنید. البته این موضوع فقط مربوط به روابط عاشقانه نیست و تمام شدن رابطه محبت آمیز نیز می توانند درگیری فکری زیادی داشته باشد.

10 راه حل برای فراموشی و عبور از یک رابطه بعد از جدایی

سوال این است که چرا بعد از اتمام رابطه همچنان به او فکر می کنیم و چگونه می توانیم جلوی آن را بگیریم. در این مورد با روانشناسان برجسته ای صحبت نموده و توصیه های آن ها را در ادامه برای شما نوشته ایم. با ما همراه باشید.

چرا فراموشی بعد از جدایی و فکر نکردن به او سخت است؟

جین گریر درمانگر خانواده معتقد است مقدار سختی فراموش کردن کسی، به این بستگی دارد که آن شخص و رابطه چه معنایی برای شما و زندگی تان در آن موقع داشت؟ حتی اگر افراد خودشان خواستار فراموشی باشند، دلایل زیادی برای نشخوار فکری وجود دارد. ممکن است عشق سابقتان، قول و قرارهای همیشگی داده باشد یا دوستتان در زمانی که احتیاج داشتید، باعث آرامش شما شده بود.

این نشخوار فکری تنها محدود به ارتباطات گذشته شما نمی گردد و می تواند درباره روابط نو نیز اتفاق بیفتد. صنم حافظ، روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید: ممکن است این اتفاق برای همه ما پیش بیاید و این کاملا طبیعی است. فکر کردن به شخصی خاص، وقتی مشکل ساز می گردد که شما نتوانید با آن ها مقابله کنید و قادر به کنترل افکار خود نباشید.

دلایل نشخوار فکری بعد از جدایی چیست؟

1. همه ما انسانیم!

پل هوک مایر، روان درمانگر و مشاور در نیویورک می گوید: همه ما به ارتباط با دیگران احتیاج داریم و این احتیاج به صورت غریزی است، نه عقلانی. روابط با دیگران، باعث می گردد ما احساس امنیت و باارزش بودن کنیم. وقتی کسی وارد زندگی مان می گردد و احساس و ارتباط عمیقی بین ما شکل می گیرد، فراموش کردنش نیز بسیار مشکل خواهد بود. طبیعی است که نتوانیم افکارمان را کنترل کنیم و مدام به او و روزهای خوبی که در کنار هم داشتیم فکر کنیم.

2. تجربه احساسات مختلف

یکی از دلایلی که فراموشی بعد از جدایی را سخت می نماید، تجربه احساسات مختلف است. دکتر حافظ در این باره می گوید: شاید زمانی که در کنار آن ها بودید، برای شما لحظه های شادی بوده است و به همین علت شما دلتنگ آن روزها می شوید و نمی توانید از فکر کردن به آن شخص و خاطرات خوبتان دست بکشید. گریر نیز معتقد است آن چه در آن موقع برای شما معنا داشته است، از دست رفته و دیگر آن را در زندگی تان ندارید. حالا با فکر کردن به آن ها، می خواهید آن خاطرات را در ذهنتان ثبت کنید و بخشی از احساسات خوب آن موقع را دوباره تجربه کنید.

3. طرد شدن

اگر یک رابطه با طرد شدن به خاتمه رسیده باشد، فراموشی و بیرون کردن آن شخص از ذهنتان بسیار سخت تر است. گریر می گوید: در صورت طرد شدن، شما همچنان درد جدایی را تحمل می کنید و در کنار آن ممکن است آرزوی برگشت دوباره شریک عاطفی تان را نیز داشته باشید. هرچه قدر درد از دست دادن بیشتر باشد، نشخوار فکری شما درباره آن رابطه نیز افزایش می یابد. بنابراین چه در اتمام روابط عاطفی و چه محبت آمیز، درک درست درباره از دست دادن و این که چه احساسی نسبت به خودتان در شما ایجاد می نماید، برای ادامه راه بسیار مهم است.

4. تنهایی

به گفته دکتر حافظ تنهایی یکی از دلایل مهمی است که فراموشی بعد از جدایی را سخت می نماید. شخصی که مدت زیادی در زندگی شما حضور داشته، اکنون نیست و شما نمی توانید از فکر کردن به او دست بردارید. او توصیه می نماید: به جای فکر کردن به شخص اشتباه یعنی پارتنر سابقتان، بهتر است وقتتان را با خانواده و دوستان قدیمی خود بگذرانید.

5. مسائل حل نشده

ممکن است برخی افراد، مسائل حل نشده ای از رابطه قبلی خود داشته باشند و به همین علت خواستار ورود به رابطه نو نیستند. دکتر حافظ توصیه می نماید در این شرایط به خودتان فرصت دهید تا آمادگی لازم برای ارتباط با فردی نو را پیدا کنید. بهتر است برای این کار با یک درمانگر صحبت کنید و از او هدایت بخواهید.

6. فانتزی سازی درباره فرد نو

همان طور که اشاره کردیم، نشخوار فکری تنها مربوط به روابط گذشته نیست و می تواند فکر کردن در خصوص یک شخص نو برای برقراری رابطه نیز باشد. گریر می گوید: این اتفاق به خاطر تمرکز روی پتانسیل های شخص مقابل و ساختن فانتزی هایی است که آرزوی آن را دارید یا می توانستید داشته باشید و آن را از دست داده اید. در واقع شما این شخص نو را به عنوان راهی برای تجربه مجدد آن چیزی که در روابط قدیمی خود داشته اید، می بینید.

7. به یاد آوردن خودتان زمانی که با آن شخص بودید

نشخوار فکری می تواند بیشتر در خصوص خودتان باشد تا کارهایی که با او انجام می دادید. دکتر حافظ می گوید: ممکن است شما از شخصیتی که در زمان رابطه داشتید، خوشتان آمده باشد و بعد از جدایی دلتنگ او شوید. صنم حافظ تاکید می نماید: به یاد داشته باشید که چه تنها باشید، چه با فردی نو، همواره می توانید مانند همان روزها زندگی کنید.

حال که دلایل فکر کردن مداوم بعد از جدایی را فهمیدیم، سوال اصلی و مهم این است که:

چطور او را فراموش کنیم؟

1. به خودتان زمان دهید

هیچ اشکالی ندارد اگر بعد از جدایی هنوز هم او را دوست داشته باشید و به او فکر کنید. عشق به تنهایی برای حفظ رابطه کافی نیست و احتیاج به معیارهای دیگری نیز دارد و وقتی شما رابطه ای را تمام می کنید، به این معنی نیست که به عشق و علاقه تان نیز خاتمه داده اید. فکر کردن به یار قدیمی تان یا حتی دوست داشتن او طبیعی است؛ بنابراین دست از سرزنش کردن خود بردارید و به خودتان زمان دهید.

با گذشت زمان ممکن است به طور کامل او را فراموش کنید و فکرتان آزاد گردد. به عبارت دیگر، اگر تمام انرژی تان را روی این بگذارید که چرا بعد از جدایی، همچنان به او فکر می کنید و زمان لازم را برای فراموشی به خود ندهید، تنها باعث می شوید تا بیشتر از قبل به او فکر کنید.

2. به احساسات خود توجه کنید

قبل از این که بتوانید فکر کردن درباره کسی را متوقف و او را فراموش کنید، به خودتان فرصت دهید تا غم، خشم، دیوانگی یا هر احساس دیگری را تجربه کنید. برخی از افراد می خواهند به سرعت حالشان خوب گردد و به همین علت احساسات خود را سرکوب می نمایند؛ در صورتی که شناخت احساسات و بها دادن به آن ها به شیوه ای سالم، بخشی از فرایند درمان است. اگر به خودتان فرصت و اجازه غمگین شدن، عصبانیت و … دهید و احساساتتان را به رسمیت بشناسید، بعد از مدتی غم شما کاهش می یابد و کمتر به او فکر می کنید؛ زیرا دیگر چیزی برای تکرار کردن در ذهنتان باقی نمانده است.

3. خشم و کینه را کنار بگذارید

نگه داشتن خشم و کینه برای سلامت روان خوب نیست؛ زیرا تنها باعث توسعه دردی می گردد که در گذشته حس نموده اید و استرس بیشتری در پی می آورد. رها کردن و گذشتن به شما این امکان را می دهد که در لحظه حال زندگی کنید و درد خود را کاهش دهید. البته توجه کنید بخشیدن به معنای سرکوب کردن خشم نیست و شما ابتدا باید علت احساسات خود را پیدا کنید، به آن ها اجازه بروز دهید و سپس نسبت به کنار گذاشتن آن ها اقدام کنید.

4. خاطره نویسی را آغاز کنید

دکتر حافظ می گوید: نوشتن افکار و احساسات به شما یاری می نماید تا آن ها را واضح تر ببینید، بهتر درک کنید و در نهایت راه داشتن احساسی بهتر را بفهمید. نوشتن، یک راه برای بروز احساسات است و وقتی شما تمام احساسات درونی تان را بیرون کردید، قلب شکسته تان التیام پیدا می نماید و این موضوع تاثیر زیادی روی فراموشی بعد از جدایی می گذارد.

هوک مایر پیشنهاد می نماید فهرستی از دلایل خوب پیش نرفتن رابطه و فهرستی از مواردی که به رابطه آسیب می زند تهیه کنید. احساساتتان را بدون فیلتر کردن بنویسید و از نوشتن مواردی مانند غرور آسیب دیده خجالت نکشید. در نهایت فهرستی از درس هایی که در این رابطه یاد گرفته اید و کارهایی که در آینده می توانید انجام دهید، بنویسید. هر سه فهرست را در جایی بگذارید که بتوانید هر روز آن را ببینید و سه ماه به خودتان فرصت دهید تا بتوانید از تجربه های خود بهره ببرید.

5. به آموخته هایتان توجه کنید

توصیه گریر این است که روی چیزی تمرکز کنید که رابطه عاطفی یا محبت آمیز را برای شما معنادار می نماید. رابطه خود را بازنگری کنید و ببینید آن شخص و آن رابطه چه معنایی برای شما داشته است، زیرا این موضوع برای ادامه دادن زندگی و فراموشی بعد از جدایی بسیار موثر است. دلایل زیادی وجود دارد که شما با شخص خاصی وارد رابطه شده اید و به او علاقه نشان دادید. به جای این که اجازه دهید در انبوهی از احساسات منفی مانند نفرت، خشم و غم غرق شوید، بر چیزهای مثبتی تمرکز کنید که در این راه درباره خود آموخته اید.

6. زمانی را برای فکر کردن به او اختصاص دهید

شاید معین ساعت معین برای فکر کردن به او، عجیب به نظر برسد، اما روشی است که می تواند اثرگذاری زیادی داشته باشد. برای مثال اگر در حین کار یاد عشق سابق خود افتادید، به خود بگویید که قرار است بعد از شام به او فکر کنید و تا آن ساعت، جلوی افکارتان را بگیرید. این روش باعث می گردد شما احساساتتان را تجربه کنید اما نشخوار فکری باعث اختلال در زندگی و کارهای روزانه تان نگردد.

7. برای خود مرز معین کنید

یکی از راه های مهم برای یاری به فراموشی بعد از جدایی، معین حد و مرزهای معین برای خود و روابطتان است. برای مثال اگر شریک عاطفی سابقتان مدام به شما پیغام می دهد، برای او مرزی معین کنید و به طور واضح به او بگویید برای عبور کردن از رابطه، دیگر نباید به شما پیغام دهد. مثال دیگر درباره عکس هایی است که در دوران رابطه گرفته اید. اگر با تماشا عکس های قدیمی خود تحریک می شوید و باعث می گردد مدام به او فکر کنید، پاک کردن تمام عکس ها از روی گوشی و لپ تاپ قدم بزرگی در خاتمه دادن به رابطه است.

8. دوری کردن از ارتباط دوباره

اگر بتوانید ارتباط خود را قطع کنید و به خودتان زمان دهید تا دور از پارتنر سابقتان باشید، به بهبود کامل خود و فرایند فراموشی بعد از جدایی یاری می کنید. در واقع اگر شما مدام عکس هایش را ببینید و اخبار نو در خصوص اور را بشنوید، فراموش کردنش بسیار سخت می گردد. ممکن است برای رسیدن به هدفتان به طور موقت مجبور به استفاده نکردن از فضای مجازی یا قطع ارتباط با یک دوست شوید اما با این کار به روند درمان خود یاری می کنید.

9. از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از خود و افزایش زمانی که به خودتان اختصاص می دهید، مقدار استرس شما را کمتر می نماید. دکتر حافظ می گوید: روی اهداف شخصی و زمان حال تمرکز کنید تا بتوانید از زندگی و زمان خود برترین استفاده را ببرید و به روزهای شاد خود برگردید.

می توانید آغاز به قرار گذاشتن کنید، یک برنامه ورزشی منظم برای خود در نظر بگیرید، به کلاس های هنری بروید یا هر کاری که حالتان را بهتر می نماید، انجام دهید. با پرداختن به فعالیت های مورد علاقه تان، می توانید روی خودتان تمرکز کنید و کمتر از قبل درگیر نشخوار فکری شوید. در تمام کارهایی که انجام می دهید مانند وقت گذراندن با خانواده و دوستان، امتحان کردن رستورانی نو و…، به خودتان عشق بورزید تا ذهنتان پاک گردد و آرامش پیدا کنید.

10. روی رابطه های دیگر زندگی تان تمرکز کنید

گریر پیشنهاد می نماید روی روابط دیگر زندگی تان تمرکز کنید تا ببینید می توانید همان احساسات مثبتی که در کنار آن شخص داشتید را دوباره تجربه کنید یا خیر. راه های تقویت این روابط یا آشنا شدن با فردی تازه را آنالیز کنید. فهمیدن این که چه چیزی رابطه قبلی را برای شما معنادار و مهم نموده است، به شما یاری می نماید تا بتوانید این احساس را در روابط فعلی خود نیز تکرار کنید.

با یک متخصص صحبت کنید

اگر تمام 10 روش بالا برای فراموشی بعد از جدایی را امتحان کردید، اما هنوز نشخوار فکری و فکر کردن مداوم به او، زندگی تان را مختل نموده است، با یک درمانگر صحبت کنید. او می تواند به شما یاری کند تا احساسات خود را بشناسید، راه های مقابله با آن را یاد بگیرید و در نهایت از فکر کردن مداوم درباره رابطه قبلی خود دست بردارید.

منبع: Thehealthy

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 راه حل برای فراموشی و عبور از یک رابطه بعد از جدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راه حل برای فراموشی و عبور از یک رابطه بعد از جدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید