10 باور نادرست از ناباروری ، دوری از روش های خرافی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، یک روانپزشک گفت: در زمینه ناباروری، باورهای نادرستی در اذهان عمومی وجود دارد که با واقعیت های علمی مغایر است و لازم است با اطلاع رسانی درست و مؤثر این باورها اصلاح شود.

10 باور نادرست از ناباروری ، دوری از روش های خرافی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، بهزاد قربانی اضافه کرد: در زمینه ناباروری، همانند دیگر حوزه ها، باورهای نادرستی در اذهان عمومی وجود دارد که با واقعیت های علمی و پزشکی مغایر است و لازم است با اطلاع رسانی درست و مؤثر این باورها اصلاح شود.

وی، نخستین باور نادرست را نامحدود بودن فرصت فرزندآوری دانست و گفت: برخی از زوج ها گمان می کنند هر زمان که اراده و برنامه ریزی کنند، می توانند صاحب فرزند شوند و با همین گمان بارداری را به تعویق می اندازند. در حالی که ساعت بیولوژیک بدن به اختیار و اراده ما متوقف نمی شود و با افزایش سن، به ویژه در خانم ها، قدرت باروری کاهش می یابد. بنابراین، زوج ها نباید دوره طلایی باروری خود را از دست بدهند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا به اطمینان از قدرت باروری و فرزندآوری به عنوان یکی دیگر از باورهای نادرست اشاره کرد و بیان کرد: از آنجا که باروری همواره به عنوان یک بخش طبیعی از زندگی قلمداد می شود، اغلب خانم ها و آقایان به ذهن شان خطور نمی کند که ممکن است مشکل ناباروری داشته باشند. مثلاً اگر آقایی انزال طبیعی یا احتلام شبانه داشته باشد یا اگر خانمی قاعدگی منظم داشته باشد، گمان می کند که برای باروری هیچ مسئله ای نخواهد داشت. در حالی که ممکن است به رغم این شرایط، فرد در آینده با مشکل ناباروری روبرو شود.

قربانی در ادامه توضیح داد: یکی دیگر از باورهای نادرست این است که زوج هایی که یک فرزند دارند و این فرزند نیز حاصل یک بارداری طبیعی بوده است، گمان می کنند برای فرزند دوم و سوم هم هیچ مسئله ای نخواهند داشت و با این آسودگی خاطر بارداری بعدی را به تعویق می اندازند. در حالی که ما علاوه بر ناباروری اولیه، ناباروری ثانویه نیز داریم. یعنی ممکن است زوج برای بارداری بعدی دچار مشکل شوند و این ناباروری ثانویه می تواند ناشی از علل گوناگون، از جمله افزایش سن باشد.

وی با اشاره به باورهای نادرست درباره سقط خودبه خودی جنین، مطرح کرد: برخی از زوج هایی که یک یا دو بار دچار سقط می شوند، کاملاً ناامید می شوند و گمان می کنند هرگز یک بارداری سالم و پیروز را تجربه نمی کنند. در حالی که این باور نادرست است و حتی اگر زوجی سابقه چند سقط داشته باشند، باز هم ممکن است یک بارداری طبیعی و پیروز داشته باشند.

این روانپزشک مقصر قلمداد کردن زنان در ناباروری را یکی دیگر از باورهای نادرست و مخرب دانست و گفت: در گذشته ناباروری را یک مشکل زنانه می دانستند و عبارت نازایی نیز برآمده از همین تفکر است. این باور اگرچه به تدریج کمرنگ شده اما هنوز در جامعه دیده می شود. امروزه معین شده است که ناباروری می تواند ناشی از علل زنانه، علل مردانه و یا علل مشترک باشد و بنابراین، به کار بردن واژه نازایی که وجه زنانه دارد و بازمانده همان تفکر غلط قدیمی است، نادرست است.

قربانی در ادامه اضافه کرد: یک رویکرد و باور نادرست دیگر این است که برخی زوج ها گمان می کنند ناباروری خواست و حکمت خداوند است و بنابراین نباید به دنبال درمان بفرایند و خدا هر وقت صلاح بداند به آنها فرزند خواهد داد و با این رویکرد، فرصت باروری خود را از دست می دهند. چنین باوری همانند این است که ابتلاء به بیماری را خواست خدا بدانیم و به دنبال درمان آن نرویم.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، پناه بردن به روش های غیرعلمی و خرافی را نیز از جمله باورهای نادرست و مخرب دانست و یادآور شد: گاه زوج هایی که مشکل ناباروری دارند به سراغ روش های غیرعلمی و حتی سحر و جادو می فرایند و با این کار هم هزینه های گزافی را صرف می کنند و هم فرصت درمان را از دست می دهند. زوج هایی که با مشکل ناباروری روبرو می شوند باید از همان ابتدا به مراکز معتبر درمان ناباروری مراجعه کنند تا وقت و هزینه خود را بی فایده از دست ندهند.

وی به احساس شرم، گناه و تقصیر در زوج نابارور به عنوان یک باور نادرست دیگر اشاره کرد و گفت: برخی از زوج های نابارور به خاطر ابتلاء به ناباروری خود را مقصر می دانند و احساس گناه و شرمساری می کنند. در حالی که ناباروری همانند دیگر بیماری هاست و همان طور که در ابتلاء به دیگر بیماری ها شخص مقصر و گناهکار نیست و نباید بابت بیماری اش شرمسار باشد، در ناباروری نیز همین طور است و دلیلی برای احساس شرم و گناه وجود ندارد.

این روانپزشک، استیگما یا برچسب انگاشتن ناباروری را به عنوان یکی دیگر از باورهای نادرست درباره ناباروری برشمرد و اضافه کرد: برخی زوج های نابارور ناباروری را به عنوان یک برچسب اجتماعی تلقی می کنند و گمان می کنند فکر و ذکر تمام اطرافیان و اقوام متوجه موضوع بچه دار نشدن آنهاست و مدام نگران اند که در این خصوص از آنها سوال شود. این باور می تواند موجب اضطراب و انزوا در زوج های نابارور شود. در حالی که زوج های نابارور باید بدانند که همه اطرافیان مشغول کار و زندگی خود هستند و نباید اجازه دهند ناباروری به عنوان یک استیگما بر روابط اجتماعی آنها سایه بیندازد.

قربانی در انتها گفت: باور نادرست دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که برخی زوج ها گمان می کنند اگر بچه دار شوند تمام مسائل زندگی و اختلافات آنها حل می شود. در واقع گاهی زوجی که دچار مسائل ریز و درشت در روابط زناشویی خود هستند، به جای اینکه بر حل کردن این مسائل و بهبود و ارتقای روابط خود تمرکز کنند، تمام تمرکز خود را صرف تلاش برای فرزندآوری می کنند و فکر می کنند با آمدن فرزند، همه مسائل خود به خود حل می شود. در حالی که این رویکرد به فرزندآوری کاملاً نادرست است و چه بسا باعث پیچیده تر شدن و افزایش مسائل زناشویی شود.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین

به "10 باور نادرست از ناباروری ، دوری از روش های خرافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 باور نادرست از ناباروری ، دوری از روش های خرافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید