گزارش، گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون ها شهروند

به گزارش وبلاگ کلشی ها، افزایش نرخ گاز و برق در سالیان اخیر٬ بسیاری از خانواده های ترکیه را با مشکل روبرو نموده و شمار قطع آبونمان برق و گاز از عدد 20 میلیون فراتر رفته است.

گزارش، گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون ها شهروند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کلشی ها٬ قطعاً در کشور ما٬ شمار خانواده هایی که توان پرداخت قبض برق و گاز را نداشته باشند و شمار خانواده هایی که به دلیل ناتوانی اقتصادی در پرداخت قبض٬ جریان برق و اشتراک گاز آنها قطع شود، به یک هزار هم نرسد.

اما در ترکیه چنین نیست. افزایش نرخ گاز و برق در سالیان اخیر٬ بسیاری از خانواده های ترکیه را با مشکل روبرو نموده و شمار قطع آبونمان برق و گاز از عدد 20 میلیون فراتر رفته است. درست شنیدید! خطای تایپی روی نداده است. رقمی وحشتناک و فراتر از بیست میلیون خانوار.

اتاق مهندسان برق ترکیه در گزارشی به این اشاره نموده که افزایش 15 درصد نرخ آبونمان برق در ترکیه٬ موجب آن شده که به طور میانگین 46 لیره به میزان قبض پرداختی خانواده ها افزوده شود.

به طور کلی و میانگین٬ هر خانوار ترکیه ای به شکل ماهانه 110 دلار از درآمد خود را به قبض برق٬ گاز و آب اختصاص می دهند که برای خانواده های دارای درآمد معادل کف حقوق تامین اجتماعی٬ هزینه سنگینی است.

افزایش قیمت پی درپی

قیمت بنزین در ترکیه در ماه های اخیر به 17 لیره برای هر لیتر رسید که پولی نزدیک به 3 دلار آمریکا است و این یعنی ترکیه ای ها گران ترین بنزین دنیا را می سوزانند و کشاورزان این کشور نیز٬ گران ترین گازوئیل دنیا را در باک تراکتورهایشان می ریزند و این موضوع به شکل جدی موجب افزایش قیمت محصولات غذایی می شود.

اما این فقط بنزین و گازوئیل نیست که مردم ترکیه را به ستوه آورده است. برق و گاز هم در این کشور٬ نعمت های بسیار گران قیمتی هستند و به عنوان مثال٬ میانگین پرداخت آبونمان برق برای یک خانواده 4 نفره و دارای یک خانه کوچک و معمولی٬ فراتر از 200 لیره است.

200 لیره یعنی رقمی 8 درصدی از درآمد یک خانواده دارای کف حقوق ماهیانه. اما مساله اینجاست که همین قیمت هم ثابت نیتس و هر چند ماه یک بار٬ قیمت همه حامل های انرژی و آبونمان های ماهانه بالاتر می رود و خانواده هایی که درآمد ثابت دارند٬ ناچارند سهمی را که به بهداشت و سلامت و تفریح اختصاصل داده بودند٬ به بخش انرژی و حمل و نقل بدهند. در نتیجه شمار قابل توجهی از خانواده ها برای پرداخت٬ گرفتار می شوند و میلیون ها خانواده٬ دست کم یک بار قطعی برق و گاز را تجربه نموده اند.

جزئیات این قضیه از این قرار است که بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه٬ افزایش نرخ برق و گاز طبیعی٬ بر اقتصاد خانواده ها تاثیر گذاشته است.

روزنامه ینی چاغ در یک گزارش مفصل به آنالیز آمارهای مربوط به قطع برق پرداخت و چنین نوشته است:تنها ظرف 3 سال یعنی از شروع سال 2016 میلادی تا سرانجام سال 2018 میلادی در سراسر ترکیه٬ 17 میلیون و 800 هزار خانوار در ترکیه٬ دست کم یک بار قطع جریان برق را تجربه کردند و ناچار شدند علاوه بر پرداخت بدهی پیشین٬ برای اتصال مجدد٬ هزینه گزافی پرداخت نمایند.

همچنین در یکی از گزارش های دیگر ینی چاغ٬ به این اشاره شده که در سال 2019 میلادی٬ جریان برق 3.5 میلیون خانوار به خاطر عدم پرداخت قبض٬ قطع شده است و اشتراک گاز 710 هزار خانوار نیز به دلیل عدم پرداخت قبض بسته شده است.

در این گزارش به این اشاره شده که خانوارها٬ برای برطرف این مشکل٬ چاره ای ندارند مگر دریافت وام از بانک ها. اما خانواده های زیادی هم هستند که برای تامین گرمای منزل٬ از خیر گاز طبیعی گذشته و زغال سنگ مصرف می نمایند.

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی بازار تنظیم نرخ انرژی (EPDK) در ترکیه٬ کل ترکیه نزدیک به 44 میلیون مشترک برق دارد و تنها در سال 2018 میلادی٬ 14 میلیون و 400 هزار مشترک٬ لااقل یک بار سر و کارشان با اکیپ قطع برق افتاد که آماری معادل یک سوم کل مشترکین برق است!

علی حیدر حق وردی نماینده آنکارا و از اعضای حزب جمهوری خلق٬ به منظور آنالیز این موضوع٬ وزیر انرژی ترکیه را به مجلس کشاند و از او در این مورد سوال کرد.

وزیر انرژی در پاسخ به این نماینده٬ به این واقعیت اذعان کرد که در 4 سال اخیر٬ میزان قطع اشتراک گاز و برق خانوارها٬ معادل یک سوم بوده و دلیل آن به دشواری های تامین هزینه های کلان فراوری انرژی بازمی شود و دولت نمی تواند بودجه و یارانه خاصی به این بخش اختصاص دهد.

چه باید کرد؟

آنالیز جغرافیا٬ اقتصاد و ساختار سیاسی ترکیه٬ نشان می دهد که تامین سوخت و انرژی همیشه یکی از پاشنه آشیل های عظیم برای رشد و توسعه بوده و بخش قابل توجهی از درآمدهای سالانه دولت٬ صرف تامین سوخت و انرژی می شود و در نتیجه موضوعی به نام دیپلماسی انرژی برای ترکیه یک موضوع حیاتی و سرنوشت ساز است.

ترکیه کوشش نموده در سالیان گذشته٬ با تقویت روابط خود با ایران٬ آذربایجان٬ روسیه٬ عراق و اقلیم کردستان عراق٬ برای تامین انرژی ارزان قیمت٬ گام هایی بردارد و حالا در شرق مدیترانه و در دو حوزه حساس سواحل جمهوری ترک قبرس شاقتصادی و همچنین در لیبی٬ در حال فعالیت برای عبور از این مشکل است، اما شواهد نشان می دهد که عبور از این بحران برای دولت ترکیه آسان نیست و اگر راهکارهای اثرگذار و معقولی برای یاری به خانواده های کم درآمد درنظر گرفته نشود٬ اصل عدالت و همسانی در برخورداری از مواهب کشور زیر سوال می رود و فقرای ترکی ناچار خواهند شد که درآمد خود را فقط به تامین نان و انرژی اختصاص دهند و در بخش های حساس٬ حیاتی و مهمی همچون بهداشت و سلامت٬ آموزش و فرهنگ و تفریح٬ با مسائل عظیمی روبرو شوند و این مسائل رفته رفته دامن حزب عدالت و توسعه را بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون ها شهروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون ها شهروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید