گروسی: ایران مجوز فعالیت چند بازرس آژانس را لغو کرده است

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه در بیانیه ای ادعایی از اقدام ایران در متوقف کردن فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای فعالیت های راستی آزمایی در ایران تحت توافقنامه پادمان های ان پی تی در ایران مشخص شده بودند، خبر داد.

گروسی: ایران مجوز فعالیت چند بازرس آژانس را لغو کرده است

به گزارش فارس، گروسی در بیانیه خود نوشت: این بازرسان از جمله با تجربه ترین کارشناسان آژانس با دانش منحصر بفرد در فناوری غنی سازی هستند. آنها فعالیت های راستی آزمایی ضروری در تاسیسات غنی سازی ایران که تحت پادمان های آژانس هستند، انجام داده اند و با تصمیم امروز، ایران به صورت موثر یک سوم از با تجربه ترین گروه بازرسان آژانس که برای ایران تعیین شده اند، حذف شدند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه بیانیه خود اذعان کرد: این اقدام که به صورت رسمی از طریق توافقنامه پادمان های ان پی تی اجازه داده شده است، از طریق ایران به گونه ای به کار برده شده که به صورت مستقیم و به شیوه شدیدی، توانایی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پیشبرد موثر بازرسی ها در ایران تاثیر می گذارد.

گروسی در ادامه بیانیه خود گفت: من شدیدا این اقدام یکجانبه نامتناسب و بی سابقه که برنامه ریزی های عادی پیشبرد فعالیت های راستی آزمایی آژانس در ایران را تحت تاثیر قرار می دهد و آشکارا با همکاری که باید میان آژانس و ایران باشد در تضاد است، محکوم می کنم.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه اضافه کرد: این تصمیم عمیقا تاسف بار از طریق ایران، گام دیگری در مسیری اشتباه بوده و ضربه ای غیرضروری به روابط تیره شده میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در اجرای توافقنامه پادمان ان پی تی است.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: بدون همکاری موثر، اطمینان و اعتماد از بین خواهد رفت و آژانس در موقعیتی نخواهد بود که بتواند به طور موثر ماموریت راستی آزمایی خود را در ایران انجام دهد و تضمین های معتبری ارائه دهد که مواد و فعالیت های هسته ای در ایران برای اهداف صلح آمیز است.

وی اضافه کرد: تجربه ما نشان می دهد که لغو مجوز فعالیت بازرسان آژانس بر فعالیت راستی آزمایی ما تاثیر گذاشته و در راستای همکاری به شیوه مشارکتی نیست.

گروسی در انتها بیانیه خود از ایران خواست تا درباره این تصمیم خود تجدیدنظر کرده و به مسیر همکاری با آژانس بازگردد.

وی اضافه کرد: من همچنین از بالاترین مقامات ایران می خواهم که در اولین فرصت با من تعامل کرده تا شرایط را اصلاح کرده و با آژانس برای تکمیل شفاف سازی کامل مسائل پادمانی به جای مانده همکاری کنند.

منبع: فرارو

به "گروسی: ایران مجوز فعالیت چند بازرس آژانس را لغو کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: ایران مجوز فعالیت چند بازرس آژانس را لغو کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید