همکاری با مشترکان در پرداخت بهای آب و برق

به گزارش وبلاگ کلشی ها، وزیر نیرو با اشاره به نقش بهای منابع انرژی اعم از آب و برق در سبد هزینه های خانوار گفت: به همکارانم توصیه نموده ام اگر چنانچه با تاخیر در پرداخت بهای آب و برق روبرو می شوند حداکثر همراهی را با مشترکان داشته باشند.

همکاری با مشترکان در پرداخت بهای آب و برق

به گزارش وبلاگ کلشی ها به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان امروز سه شنبه در حاشیه مراسم بهره برداری همزمان از 41 پروژه آب و برق در شش استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار گردید، در جمع وبلاگ کلشی ها اظهار کرد: شرایط خاص این روزها و تاثیری که رعایت ملاحظات بهداشتی روی کسب و کار مردم گذاشته و حتی در بخش هایی ممکن است منجر به تغییراتی گردد که بعد از کنترل شرایط و دوران پساکرونا هم نتوانند به کسب و کار قبلی برگردند، این مسائل جزو دغدغه های وزارت نیرو به عنوان عضوی از مجموعه دولت مطرح است.

وی توضیح داد: با وجود اینکه در سبد هزینه های خانوار سرجمع بهایی که برای آب و برق پرداخت می گردد، درصد بسیار ناچیزی است و حتی زیر یک درصد است، اما به همکارانم توصیه نموده ام اگر چنانچه با تاخیر در پرداخت بهای آب و برق روبرو می شوند حداکثر همراهی را با مشترکان داشته باشند و سعی کنیم از این طریق دوران نسبتا پرفشار را برای بخشی از مشترکان کمی سهل کنیم.

اردکانیان گفت: با توجه به اتکای قابل ملاحظه منابع درآمدی آب و برق به وصولی مشترکان و اتکای بسیار کم آن به بودجه عمومی کشور، فشار هر نقصان قابل ملاحظه ای در دریافت این وصولی ها به مردم و مشترکان وارد می گردد. چرخ صنعت آب و برق با اتکای به این منابع درآمدی می چرخد و آب و برق فراهم می گردد.

وی اضافه نمود: سعی کردیم از ظرفیت های دیگر در اختیار از جمله مسئولیت وزارت نیرو به عنوان رییس ایرانی کمیسیون همکاری های مالی اوراسیا استفاده کنیم.

ارسال محموله یاری های بهداشتی قطر به ایران

اردکانیان گفت: این روزها به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری های مالی در تماس نزدیک و مستمر با مقامات کشورهایی اعم از روسیه، قطر، ارمنستان و دیگر کشورها برای تدارک تجهیزات مورد احتیاج هستیم. امروز اولین فروند هواپیمای حامل یاری های بهداشتی از سوی دولت قطر راهی ایران است.

وی در عین حال گفت: در ارتباط با بخش های فراوریی کشور بویژه احتیاج آنها به انرژی هم از مدیرعامل توانیر می خواهم حداکثر انعطاف، همراهی و استمهال را در ارتباط با دریافت مطالبات آنها داشته باشند تا در شرایط مناسب تر مشترکان به تعهدات خود عمل نمایند.

آمادگی وزارت نیرو برای روبروه با سیلاب های احتمالی آینده

اردکانیان همچنین درباره آمادگی وزارت نیرو برای روبروه با سیلاب های احتمالی آینده اعلام نمود: تا دهم اسفند امسال مجموع بارش های کشور از ابتدای سال آبی (اول مهر)، افزون بر 184 میلیمتر بوده که به نسبت متوسط دراز مدت بیش از 23 درصد افزایش دارد و نسبت به سال گذشته هم به عنوان یکی از پربارش ترین سال ها در نیم قرن اخیر کمی کاهش دارد که این کاهش هم جبران خواهد شد.

وی گفت: با توجه به شرایط ابتدای امسال، تمهیدات مورد احتیاج برای مدیریت مخازن سدهای کشور که ظرفیت کلی آن ها حدود 50 میلیارد متر مکعب است به عمل آمده است. ستاد ملی مدیریت سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب کار خود را آغاز نموده و ستادهای استانی هم فعال هستند.

حدود 40 درصد مخازن سدها خالی است

وزیر نیرو اضافه نمود: حدود 40 درصد مخازن سدهای ما خالی است و امیدواریم با سیلاب های محتمل ابتدای سال آینده هم که در اثر افزایش دما و ذوب شدن سطح وسیعی از پوشش برف موجود به وقوع می پیوندد بتوانیم در مخازن موجود کشور آنها را به نحو مناسبی تسکین دهیم.

وی ادامه داد: در همه جای کشور مخازن کافی نداریم و باید به این فکر باشیم که ساختن سد فقط برای فراوری انرژی، تنظیم آب بخش کشاورزی و مصرف شرب نیست بلکه نقش آن در کنترل سیلاب معین نماینده است؛ چه بسا در مناطقی اصلی ترین هدف از احداث سدهای مخزنی کنترل سیلاب بوده و سایر هدف ها در پس آن قرار گیرد.

ضرورت لایروبی رودخانه ها

اردکانیان همچنین با تاکید بر ضرورت لایروبی و مهندسی رودخانه ها و برطرف تصرفات حریم و بستر آنها گفت: از محل اعتبارات سال 98 که در اختیار ما قرار گرفته اعم از عمرانی و یا جبران خسارات سیل قبلی، علاوه بر انجام 1570 کیلومتر لایروبی جدید، 98 کیلومتر ساماندهی رودخانه ها به نتیجه رسیده و 5 هزار کیلومتر نقشه حدود بستر تهیه شده که با این میزان، در مجموع هم اینک 56 هزار کیلومتر از رودخانه های کشور دارای نقشه حد بستر هستند.

وی گفت: تقریبا 50 درصد اعتبارات به استان های خوزستان، لرستان و گلستان و بقیه به 15 استان خسارات دیده کشور داده شده است.

اعتبارات سال 99 چهار برابر امسال

اردکانیان اضافه نمود: با اعتباراتی که دولت در بودجه 99 پیش بینی نموده و امید است این روزها با تمهیدات اندیشیده شده با یاری نمایندگان قبل از سرانجام سال بودجه مصوب سال آینده را داشته باشیم اعتبارات ما حدود 4 برابر سال 98 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همکاری با مشترکان در پرداخت بهای آب و برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری با مشترکان در پرداخت بهای آب و برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید