ناسا در یک سال چقدر پول خرج می نماید؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، ایسنا نوشت: ناسا برای سال 2024 بودجه 27 میلیارد دلاری از کاخ سفید دریافت می نماید که این مبلغ حدود دو میلیارد دلار بیشتر از دریافتی این آژانس فضایی در امسال میلادی است.

ناسا در یک سال چقدر پول خرج می نماید؟

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ناسا در سال آینده، بودجه بیشتری نسبت به امسال (2023) دریافت خواهد نمود.

درخواست بودجه فدرال کاخ سفید برای سال مالی 2024 به تازگی منتشر شده است و در آن، بودجه 27.2 میلیارد دلاری برای ناسا در نظر گرفته شده است. این رقم 1.8 میلیارد دلار بیشتر از مقدار دریافتی این آژانس فضایی در امسال است که نشان دهنده 7 درصد افزایش است.

با این حال، طبق معمول، سهم ناسا از بودجه کلان ایالات متحده کم است، چرا که بودجه کلی هزینه های فدرال در سال 2024 به 6.8 تریلیون دلار می رسد.البته این ارقام که به تازگی فاش شده اند، هنوز نهایی نشده اند و برنامه بودجه باید به وسیله کنگره آمریکا تصویب گردد.

در بودجه ناسا، 8.1 میلیارد دلار برای برنامه اکتشاف ماه آرتمیس در سال مالی 2024 که از اول اکتبر 2023 شروع می گردد و تا 30 سپتامبر 2024 ادامه می یابد، اختصاص داده شده است که حاکی از افزایش 500 میلیون دلاری نسبت به بودجه مصوب سال 2023 برای برنامه آرتمیس است.

این بودجه قرار است به طور کامل احتیاج مالی موشک ها، فضاپیماهای سرنشین دار، فرودگرهای ماه، لباس های فضایی و سایر سیستم های مورد احتیاج برای پرواز فضانوردان به مدار ماه در ماموریت آرتمیس 2 و سپس فرود فضانوردان از جمله اولین زن، اولین فرد رنگین پوست و اولین فضانورد از یک کشور دیگر غیر از آمریکا را تامین کند.

مقام های کاخ سفید در این درخواست بودجه 182 صفحه ای عنوان نموده اند که در مأموریت های بعدی آرتمیس، در حالی که آمریکا توسعه یک پایگاه دائمی روی ماه را شروع می نماید، به سمت اکتشاف مریخ می رود.

این افزایش بودجه را می توان به عنوان یک رأی اعتماد به برنامه آرتمیس دانست که در اواخر سال گذشته به موفقیت بزرگی دست یافت و ماموریت بدون سرنشین آرتمیس 1 توانست سفر 25 روزه خود را به مدار ماه و بازگشت به زمین انجام دهد و آمادگی و توانایی های پرتاب فضایی نو ناسا شامل موشک نو SLS و کپسول اوریون را به نمایش بگذارد.

ماموریت آرتمیس 2 قرار است در سال 2024 به فضا پرتاب گردد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ماموریت آرتمیس 3 یک سال بعد یا بیشتر، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود خواهد آورد.

بودجه سال 2024 بعلاوه 949 میلیون دلار به پروژه بازگشت نمونه از مریخ به زمین اختصاص می دهد که با همکاری آژانس فضایی اروپا در اوایل سال 2033 انجام خواهد شد.

این نمونه ها به وسیله مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا جمع آوری می شوند که در فوریه 2021 در کف دهانه جیزرو (Jezero) مریخ فرود آمد. استقامت در مجموع 38 استوانه تیتانیومی نمونه گیری را با خود به مریخ برده است که تا به امروز 18 عدد از آنها را پر نموده است.

از دیگر نکات برجسته در این درخواست بودجه، درخواست اختصاص 2.5 میلیارد دلار برای برنامه علوم زمین ناسا و 180 میلیون دلار برای توسعه یک یدک کش فضایی نو است که می تواند به خارج کردن ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) از مدار، در کنار سایر وظایف یاری کند.

انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سرانجام سال 2030 بازنشسته گردد و مدت کوتاهی پس از آن باید به طور ایمن و به صورت کنترل شده از مدار خارج گردد. در سند بودجه آمده است که این یدک کش فضایی نو، جایگزینی برای سیستم های روسی است که ممکن است نتوانند این وظیفه را به خوبی انجام دهند.

در خصوص بودجه پیشنهادی نو که اصطلاحا لاغر بسته شده است، جزئیات بیشتری ارائه نشده است و باید تا دوشنبه 13 مارس، زمانی که بودجه تکمیل شده منتشر می گردد، منتظر ماند. ناسا در آن روز یک کنفرانس مطبوعاتی برای بحث در خصوص بودجه برگزار خواهد نمود.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ناسا در یک سال چقدر پول خرج می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا در یک سال چقدر پول خرج می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید