عکسی قدیمی که تا به امروز ندیده اید؛ بازار زنجیرها در دوره قاجاریه در کنار حرم امام رضا (ع)

به گزارش وبلاگ کلشی ها، عکس و اسناد و حفظ و نشر آن باعث آگاهی بخشی از برخی فرهنگ های بومی مغفول افتاده بسیار حائز اهمیت هست. از آن مهم تر حفظ و ترمیم آثار و اسناد فرهنگی و هنری ایران با گستره تاریخی دیرینه نیاز به توجه و اهمیت ویژه دارد

عکسی قدیمی که تا به امروز ندیده اید؛ بازار زنجیرها در دوره قاجاریه در کنار حرم امام رضا (ع)

به گزارش خبرآنلاین، در میان عکس های کمتر دیده شده با عکسی با عنوان بازار زنجیر روبرو شدیم که علاوه بر جذابیت موضوع، خود تصویر هم از جمله تا به امروز در هیچ منبعی و ماخذی دیده نشده است.

علت نامگذاری این بازار جالب هست. زنجیر هایی در سقف این بازار وجود داشت که حد ورود به حرم امام رضا را نشان می داد و بنوعی بست حد حرم بود و افرادی که عذر شرعی داشتند از زنجیر جلوتر نمی رفتند.

در ایام مختلف بازاریان و کسبه پرچم و یا چراغ نصب می کردند. این بازار مسقف به هشتی های زیبایی بود که متاسفانه به علت تخریب در این عکس نیست، اما نقاشی هایی از این بازار وجود دارد.

یکی از معضلات این زنجیر ها بست نشینی مجرمین و افراد بزهکار بود که از دست گزمه ها فرار می کردند و به این بست ها پناه می آوردند و گزمه ها به احترام امام رضا (ع) تا زمانی که شخص در آنجا بست نشسته بود به آن فرد دست نمی زدند و بلاخره با لطایف الحیل این افراد را از کنار زنجیر ها بیرون می کشیدند.

منبع: فرارو

به "عکسی قدیمی که تا به امروز ندیده اید؛ بازار زنجیرها در دوره قاجاریه در کنار حرم امام رضا (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی قدیمی که تا به امروز ندیده اید؛ بازار زنجیرها در دوره قاجاریه در کنار حرم امام رضا (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید