خبرنگاران افت بی سابقه صادرات نفت سعودی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تهران-خبرنگاران- خبرگزاری رویترز سه شنبه شب گزارش داد که پیش بینی می شود، صادرات نفت عربستان سعودی در ماه می (اردیبهشت/ خرداد) به 6 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

خبرنگاران افت بی سابقه صادرات نفت سعودی

رویترز افت شدید صادرات نفتی سعودی را در یک دهه گذشته بی سابقه اعلام کرده است.

براساس تارنمای سازمان صادرکنندگان نفت (اوپک) تولید نفت عربستان در سال 2018 حدود 10 میلیون و 317 هزار بشکه در روز بوده که از این میزان هفت میلیون و 371 هزار بشکه صادر شده است.

همچنین کاهش شدید قیمت نفت، ادامه جنگ در یمن و شیوع ویروس کرونا ، عربستان را که دچار کمبود شدید نقدینگی کرده است و این امر موجب شد تا ریاض در بودجه سال جاری میلادی این کشور تجدید نظر کند.

محمد الجدعان پیشتر ُ شنبه شب با اشاره به این که تمام گزینه ها برای روبروه با بحران روی میز است، بر ضرورت کاهش شدید هزینه های بودجه تاکید و اضافه نمود: تأثیرات واقعی شیوع ویروس کرونا در سه ماهه چهارم و پس از آن خود را نشان خواهد داد.

وی اعلام کرد: حتی استقراض از بانک های جهانی و مراکز مالی بین المللی نمی تواند مسائل سعودی را برطرف کند لذا دولت ریاض به دنبال تجدیدنظر در بودجه سال جاری میلادی است.

با شیوع کرونا در سراسر جهان که به اخلال درحمل ونقل نفت و دیگر کالاها، لغو پرواز هواپیماها، کاهش تقاضا و جنگ قیمت نفت بین روسیه و عربستان منجرشد، قیمت نفت به طورکم سابقه ای کاهش یافت.

کاهش بی سابقه قیمت نفت، تولیدکنندگان عمده از جمله عربستان را نه تنها از رویای کسب منافع بیشتر از جنگ بر سر قیمت نفت باز داشته بلکه آنان را واداشته که برای جلوگیری از خسارت بیشتر راهکار کاهش تولید در سریع ترین زمان ممکن را پیش بگیرند.

در این میان کشورهایی که نفت 60 دلاری را پشتوانه بودجه های خود در سال مالی جدید قرار داده بودند با کسر بودجه های شدید روبرو شده لذا راه استقراض از طریق انتشار اوراق قرضه و چاپ پول را در پیش گرفته اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران افت بی سابقه صادرات نفت سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افت بی سابقه صادرات نفت سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید