تب خونریزی دهنده ویروسی، بیماری کشنده تازه

به گزارش وبلاگ کلشی ها، بعد از ظهور ویروس کرونا و بعضی زیر شاخه های جهش یافته آن و بیماری قارچ سیاه، وزارت بهداشت عراق امروز یکشنبه از شناسایی بیماری کشنده تب خونریزی دهنده ویروسی (VHFs) اطلاع داد.

تب خونریزی دهنده ویروسی، بیماری کشنده تازه

به گزارش ایرنا؛ وزارت بهداشت عراق خاطرنشان کرد که در طول دو هفته گذشته سه مورد مرگ بر اثر این بیماری در عراق به ثبت رسیده که یکی در بغداد و دو مورد مرگ دیگر در استان ذیقار بوده است.

نخستین مورد ابتلا که منجر به مرگ شد متعلق به یک زن پنجاه ساله از شهر الغراف از توابع شرستان الشطره در 25 کیلومتری شمال شهر ناصریه مرکز استان ذیقار در جنوب عراق است که در پنجم جولای (14 تیرماه 1400) شناسایی شد.

وزارت کشاورزی عراق، بیماری تب خونریزی دهنده را از نوع کریمه کنگو اسم نموده است که از خطرناکترین و کشنده ترین انواع خانواده بیماری تب خونریزی دهنده است.

وزارت بهداشت عراق هم از شهروندان و کسانی که در تماس با دام هستند خواسته است که همه ایمنی های بهداشتی لازم در مورد ویروس کرونا را در قبال تب خونریزی دهنده ویروسی هم از جمله پوشیدن لباس ایمنی، عینک و دستکش و ماسک رعایت نمایند.

وزارت بهداشت عراق تاکید نموده است که دو مورد مشکوک به ابتلا هم در استان الانبار در غرب عراق شناسایی و تحت نظر قرار گرفته اند.

با توجه به انتقال این بیماری از حیوان به انسان، وزارت بهداشت عراق به علت حلول عید قربان و افزایش خرید دام در این مناسبت و ذبح آن، از شهروندان عراقی خواسته است که ضوابط بهداشتی را رعایت نمایند.

براساس گزارش های بهداشتی منتشر شده، تب خونریزی دهنده ویرسی برای توصیف یک سندرم شدید چند سیستمی استفاده می گردد که می تواند ارگان های متعددی در بدن به ویژه سیستم عروقی را تحت تاثیر قرار دهد و توانایی بدن برای تنظیم خودش را مختل کند.

این بیماری شاخه های مختلفی دارد که یکی از خوفناکترین و کشنده ترین این بیماری در سال های اخیر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بوده است.

این بیماری مشترک حیوان و انسان است که معمولا از حشره کنه به انسان به وسیله نیش زدن انتقال پیدا می نماید.

وزارت بهداشت عراق اعلام نموده است که بیماری به وسیله پشه یا تماس با دام بیمار یا وجود زخم در بدن انسان و تماس با خون یا ترشحات دام بیمار منتقل می گردد.

وزارت بهداشت عراق علائم بیماری را مشابه آنفلوانزا اسم نموده و افزوده است که علائم بیماری در یک هفته اول ظهور نموده و مدت نقاهت از بیماری هم دو هفته به طول می انجامد.

تب شدید، سرگیجه، تهوع، اسهال، درد های عضلانی، استخوانی و مفاصل از علائم بیماری اسم شده و وزارت بهداشت عراق گفته است که هفته دوم در بیماری بسیار خطرناک است و منجر به خونریزی در تمام اجزای بدن و اسهال خونی می گردد که معمولا ده روز به طول می انجامد و اگر رسیدگی لازم صورت نگیرد منجر به مرگ بیمار می گردد.

وزارت بهداشت عراق تاکید نموده است که تا به امروز هیچ گونه درمان یا واکسن خاصی برای این بیماری شناسایی نشده است.

وزارت کشاورزی عراق هم همزمان با اعلام شناسایی تب خونریزی دهنده ویروسی از مبارزه با کنه به اسم عامل انتقال دهنده بیماری در اماکن پرورش حیوانات اطلاع داد.

وزارت کشاورزی عراق با انتشار بیانیه ای افزوده است که پرسنل وزارت کشاورزی و دامپزشکی کوشش خود را برای مبارزه با بیماری تب خونریزی دهنده ویروسی شروع نموده اند.

با توجه به شناسایی دو مورد مرگ در استان ذیقار، وزارت کشاورزی عراق اعلام نموده است که عملیات مبارزه با بیماری در کانون های انتشار بیماری در منطقه ها الغراف، شطره، شهید حسن علی، الرفاعی، القلعه و دیگر منطقه ها استان با گندزدایی اماکن نگه داری دام ها شروع شده است.

بیماری تب خونریزی دهنده در میان دام ها به ویژه گاومیش ها که پرورش آن در عراق مرسوم است، هرساله در فصل گرما شایع است، اما آنچه در وقت حاضر نگرانی زا شده، انتقال این بیماری به انسان است.

شناسایی ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در عراق به اسم یکی از خطرناک ترین انواع خانواده تب خونریزی دهنده بیش از هر چیز اسباب نگرانی در عراق شده است.

این درحالی است که براساس سنت دیرینه، مردم عراق معمولا در ایام عید قربان با حضور در میادین فروش دام، اقدام به خرید و ذبح دام و توزیع گوشت آن به اسم نذری در بین مردم می نمایند.

همزمان شدن شیوع بیماری نو (تب خونریزی دهنده کنگو -کریمه) با افزایش مجدد مبتلایان به ویروس کرونا در عراق بیش از پیش دستگاه های بهداشتی و عموم مردم را در این کشور نگران نموده است.

تازه ترین آمار های وزارت بهداشت عراق از شرایط کرونا حاکی است که تعداد مبتلایان به بیش از هشت هزار نفر و تعداد مرگ و میر های ناشی از آن به بیش از 30 نفر در روز رسیده امری که حتی سازمان جهانی بهداشت را هم نسبت به اوضاع انتشار ویروس در عراق نگران نموده است.

منبع: فرارو

به "تب خونریزی دهنده ویروسی، بیماری کشنده تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تب خونریزی دهنده ویروسی، بیماری کشنده تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید