باقری: اختلافات کاهش یافته است

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین گفت که در نتیجه تعامل و نشست هایی که طی چند روز گذشته در سطح کارشناسی و مقام های ارشد مذاکره کننده برگزار گردید اختلافات طرفین در خصوص دامنه و حیطه موضوعات قابل مذاکره در حال کاهش است.

باقری: اختلافات کاهش یافته است

علی باقری کنی عصر یکشنبه در گفت وگو با ایرنا درباره آخرین شرایط مذاکرات وین که با هدف برطرف تحریم ها جریان دارد شرح داد: ما دو مساله اساسی داریم که به نظرم باید این دو را از هم تفکیک کنیم. یک مساله اختلاف دیدگاه طرفین نسبت به موضوعاتی است که باید مذاکره گردد. مساله دیگر اختلاف موضع دو طرف در خصوص موضوعات مذاکره است. یعنی یک وقت مساله این است که راجع به چند مساله مذاکره کنیم که ممکن است بین طرفین اختلاف باشد. یک مساله دیگر این است که مواضع دو طرف در خصوص حیطه و دامنه موضوعاتی که به توافق رسیدیم چگونه است.

وی با بیان اینکه مواضع دو طرف با هم فاصله دارد و در موضوعات مختلف این فاصله فرق دارد اضافه نمود: اما نکته ای که در چند روز گذشته وجود داشت این بود که در خصوص دامنه و حیطه ای که موضوعات قابل مذاکره قابل طرح است در طول این چند روز با تعامل و نشست هایی که هم در سطح کارشناسی و هم در سطح مقام های ارشد مذاکره کننده برگزار گردید رو به کاهش است و طرفین درحال رسیدن به یک جمع بندی معین در خصوص دامنه و حیطه موضوعاتی که باید در دستور کار مذاکرات قرار گیرد هستند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: به نظرم این یک پیشرفت بسیار خوبی است که اگر ما بتوانیم در همین دوره زمانی به یک جمع بندی در خصوص دامنه و حیطه موضوعات قابل مذاکره برسیم موضوع اهمیت داری است چون ابتدا در این زمینه بین طرفین اختلاف وجود داشت.

وی سپس اضافه نمود: در خصوص موضوعات مورد مذاکره طبیعی است که طرفین با هم اختلاف داشتند و دارند. حتی در گفت وگوهایی که شش دور قبل در وین برگزار گردید ما موارد متعددی را شاهد هستیم که بین طرفین اختلاف وجود داشته و این اختلاف ها در طول این مدت باقی ماند.

باقری گفت: اما چون دولت جدیدی در ایران سر کار آمد بدیهی بود که در خصوص برخی از موضوعات نگاه متفاوتی با دولت قبل داشت این موارد هم مطرح شد که در حال حاضر در تعاملی که میان دو طرف است در حال جمع بندی مشترک هستیم که موضوعات مورد اختلاف در یک چارچوبی در توافق دو طرف تدوین و تنظیم گردد.

فضاسازی های غیرسازنده خارج از مذاکرات نشانگر کمبودهای طرف های مقابل است

مذاکره کننده ارشد کشورمان در پاسخ به سووالی درباره اظهار نظرهای غیرسازنده سه کشور اروپایی درباره فرایند مذاکرات وین و ارزیابی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پنجره فرصت برای دست یابی به توافق گفت: طرفین با اراده پای میز مذاکره آمده اند و البته هر دو طرف شرایط خاص خود را دارند و طبیعی است که هر طرف برای اینکه بتواند آورده بیشتری از پای مذاکره داشته باشد تدابیری اتخاذ می نماید.

وی اضافه نمود: هرگاه شما می بینید در فضای بیرون فضاسازی های بیشتری انجام می گردد به ویژه در عرصه سیاسی و رسانه ای، باید پی ببرید که طرف مقابل در داخل اتاق مذاکره و پشت میزمذاکره، دستش تهی تر است و در واقع می خواهد کمبود در میز مذاکره را با یک فضاسازی های تصنعی و حتی دروغین، جبران کند.

مذاکره کننده ارشد کشورمان بیان داشت: به هر حال منطق جمهوری اسلامی ایران و مواضع مستحکم و متینی که ایران در این دور از مصاحبهها داشته و مواضعش مبتنی بر مبانی قابل قبول طرف مقابل هم هست، چارچوب خیلی خوبی را برای استمرار مصاحبهها فراهم نموده و تصور من این است که این فضاسازی ها عمدتا برای جبران کمبود و نقصانی است که طرفهای مقابل ما در مصاحبه دارند که بعید می دانم بتوانند به دستاورد قابل توجهی دست پیداکنند.

در حال تکمیل است...

منبع: فرارو

به "باقری: اختلافات کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری: اختلافات کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید