کاربرد بتن مگر چیست

به گزارش وبلاگ کلشی ها، بتن مگر در میان انبوه انواع بتن مانند بتن سبک، بتن سنگین، بتن شفاف، بتن معمولی، بتن آماده و … از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به کاربردهای بتن مگر، خصوصیات، مواد تشکیل دهنده، نکات اجرایی و انواع آن بپردازیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

کاربرد بتن مگر چیست

بتن مگر چیست؟

بتن مگر یا بتن لاغر (Lean Concrete) بتنی است که در پروژه های ساختمانی و راهسازی در بخش زیرین سازه اجرا می شود. این بتن نیز مانند تمام بتن ها مخلوطی از سیمان، شن، ماسه و آب است. تنها وجه تمایز آن با سایر بتن ها در نسبت مواد تشکیل دهنده آن است. معمولا نسبت مواد تشکیل دهنده بتن مگر 1:3:6، 1:4:8 و 1:5:10 است. بتن لاغر نسبت به بتن سنگین از استحکام کمتری برخوردار است که این امر هم به دلیل حجم کم تر سیمان و حجم بیش تر آب آن است. اهمیت بتن مگر در سازه ها خاص و محدود است ولی نمی توان آن را نادیده گرفت و اجرای آن الزامی است.

تماشا در آپارات | تماشا در یوتیوب | تماشا در IGTV

کاربرد بتن مگر چیست؟

بتن مگر در پی سازی کاربرد دارد. از این بتن علاوه بر ساختمان سازی در جاده سازی نیز بهره گرفته می شود. هدف از به کار بردن این بتن هموار و تراز کردن زمین های به اصطلاح کثیف است.

ثبت درخواست اجرای بتن مگر

کاربرد اصلی این بتن در ایجاد یک سطح صاف و تراز برای اجرای فونداسیون یک سازه و جلوگیری از تماس فونداسیون سازه با خاک است.

مهم ترین کاربرد یا به طور بهتر مهم ترین وظیفه بتن مگر در جلوگیری از تماس فونداسیون با خاک است. خاک رطوبت فونداسیون را به خود جذب می کند و در ثانی سولفات موجود در خاک می تواند فونداسیون را ضعیف کند یا خسارت به آن وارد کند.

چگونگی اجرای بتن مگر مرحله به مرحله

اگر بتن مگر برای زیر فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد؛ ابتدا باید عملیات خاکبرداری یا گودبرداری انجام شود.

از آنجایی که در عملیات گودبرداری تا رسیدن به عمق مشخص یا سنگ عملیات گودبرداری ادامه پیدا می کند احتیاج به کوبیدن خاک محل احداث سازه نیست و می توان پس از گودبرداری اقدام به بتن ریزی با بتن مگر کرد.

اگر عملیات خاکبرداری انجام شود در صورت سست بودن خاک، لازم است ابتدا خاک کوبیده و محکم شود سپس به بتن ریزی اقدام شود.

خاک زیرکار محل بتن ریزی بهتر است مرطوب باشد تا در حین بتن ریزی آب بتن را به خود جذب نکند. رطوبت باید در حدی باشد که آب در کف پی جمع نشود. اگر خاک خشک و تشنه باشد آب بتن را به خود جذب می کند و بتن پوک می شود.

پس از اجرا و انجام همه این مراحل، بتن ریزی اجرا می شود. در این مرحله بتن به وسیله تراک یا کامیون میکسر به محل بتن ریزی آورده می شود؛ سپس روی محل مورد نظر ریخته می شود و کارگران با تخت ماله سطح آن را صاف می کنند.

معمولا ضخامت بتن ریزی در بتن مگر 5 تا 15 سانتی متر است که با توجه به انتظاری که از آن می رود این مقدار کفایت می کند و ضخامت بیشتر از آن اسراف در مواد اولیه است.

پس از بتن ریزی به مدت 10 ساعت لازم است که بتن آبدهی شود تا پوک نشود و یک روز پس از آبدهی می توان مرحله بعدی ساخت و ساز را اجرا کرد.

نکته

تهیه بتن مگر برای مصارف ساختمان سازی در حجم کم معمولا از دستگاه های بتنر کوچک استفاده می شود. برای ساخت این بتن باید دقت کافی به خرج داده شود و پس از اضافه کردن آب، فرایند مخلوط شدن به خوبی انجام شود.

برای تهیه بتن مگر به رفته در پروژه های بزرگ برج سازی، ساختمان سازی و همینطور راهسازی بتن به صورت آماده خریداری می شود و با تراک میکسر به محل آورده می شود و یا با استفاده از بچینگ موجود در محل تهیه می شود.

سخن آخر

بتن مگر در ساختمان سازی و جاده سازی کاربرد دارد و به منظور هموار و تراز کردن سطح پی به کار برده می شود. این نوع بتن علاوه بر هموارکردن پی از فونداسیون و اسکلت بتنی حفاظ می کند. سولفات موجود در خاک می تواند باعث پوسیدگی بتن شود و به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، بتن لاغر اجازه نمی دهد رطوبت فونداسیون به خاک منتقل شود، این بتن رطوبت اسکلت بتنی را حفظ می کند و مانع از پوک شدن بتن می شود.

بتن مگر مخلوطی از ماسه، شن، سیمان و آب است. در این نوع خاص از بتن حجم آب و شن و ماسه از سیمان بیش تر است و در ضخامت های کم اجرا می شود به همین منظور به آن بتن لاغر هم می گویند. میزان سیمان این نوع بتن به طور تقریبی 150 کیلوگرم در هر مترمربع بتن است که بسیار کم تر از سایر بتن ها است.

مطالب مرتبط

  • بتن سبک چیست؟ ترکیبات، انواع و کاربردها در صنعت ساخت وساز
منبع: ویکی ساختمان

به "کاربرد بتن مگر چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد بتن مگر چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید