چه کسی توافق آمریکا با طالبان را امضا می کند؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، درحالی که براساس بیانیه ترامپ وزیر خارجه آمریکا شاهد امضای توافقنامه با طالبان است گفته می شود که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان توافق را امضا می کند.

چه کسی توافق آمریکا با طالبان را امضا می کند؟

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ کلشی ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده که مایک پامپئو وزیر خارجه اش در مراسم امضای توافقنامه با طالبان حضور خواهد داشت.

در این بیانیه کاخ سفید به نقل از ترامپ نوشته شده که پامپئو شاهد امضای توافق صلح با کنندگان طالبان خواهد بود اما درباره امضا کننده توافق چیزی گفته نشده است.

براساس برخی منابع خبری قرار است زلمی خلیلزاد دیپلمات حرفه ای آمریکایی افغان تبار که در حدود 17 ماه گذشته به عنوان کننده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان ریاست هیئت مذاکره کننده آمریکایی را داشته از طرف کاخ سفید این توافق را امضا کند و در مقابل نیز ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر طالبان از 4 نفر اصلی بنیانگذار طالبان نیز به کنندگی از این گروه توافق را به امضا برساند.

جزئیات این توافق هنوز تعیین نیست و در حالی که وزیر دفاع آمریکا می گوید پس از امضای توافقنامه سطح نیروها در افغانستان به 8 هزار و 600 نفر کاهش می یابد و ترامپ تصریح می کند آمریکا حضور اطلاعاتی اش در افغانستان را حفظ می کند طالبان تاکید دارد که پس از توافق همه نیروهای آمریکایی در یک جدول زمانی از افغانستان خارج می شوند.

اخیراً آسوشیتدپرس به نقل از اعضای بلندپایه طالبان نوشته بود که اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود نیروهای آمریکایی در بازه زمانی 14 ماهه افغانستان را ترک می کنند اما واشگتن چنین جدول زمانی را تایید نکرده و کاهش نیروها به سطحی پایین تر از 8 هزار و 600 نفر را مبتنی بر برآورده شدن شروط مبارزه با تروریسم توسط طالبان می دانند که مطابقت آن توسط نیروهای آمریکایی ارزیابی خواهد شد.

عدم ارائه جزئیات این توافق علاوه بر اشرف غنی قانونگذاران آمریکایی را نیز نگران کرده و 21 نفر کنندگان جمهوریخواه به رهبری لیز چنی دختر معاون سابق جورج بوش در نامه ای سرگشاده از وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا خواستند تا از تعهد برای خروج کامل نیروها از افغانستان خودداری کنند.

قانونگذاران همچنین خواستار علنی شدن هرگونه توافق با طالبان شده و تصریح کردند که این توافق نباید حاوی هیچ ضمیمه پنهانی و یا معاملات جانبی باشد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چه کسی توافق آمریکا با طالبان را امضا می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی توافق آمریکا با طالبان را امضا می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید