واکنش به اعتراض رحمانی فضلی درباره انتخابات شورایعالی استان ها ، الویری: دخالت وزیر کشور قانونی نیست

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس شورای عالی استان ها نسبت به آنچه که تحت عنوان ابطال انتخابات اخیر شورای عالی استان ها مطرح شده است واکنش نشان داد.

واکنش به اعتراض رحمانی فضلی درباره انتخابات شورایعالی استان ها ، الویری: دخالت وزیر کشور قانونی نیست

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در مصاحبه با خبرنگار وبلاگ کلشی ها در تشریح آنچه که تحت عنوان ادعای ابطال انتخابات اخیر شورای عالی استان ها مطرح شده است گفت: وزیر کشور روز سه شنبه 10 دی ماه طی نامه ای نسبت به مصوبه مربوط به انتخابات هیات رئیسه شورای عالی استان ها اعتراض خود را اعلام نمود. اعتراض وزارت کشور ناظر به نامه ای است که 20 آذرماه یعنی عصر روز پیش از برگزاری انتخابات هیات رئیسه از طرف یکی از مدیرکل های وزارت کشور ارسال شده بود و در در نامه خواهان به تاخیر انداختن این انتخابات شده بود اما ما به دلیل عدم وجود دلایل قانونی کافی و حضور اعضا از راه های دور و از استان های مختلف در تهران، امکان موافقت با این درخواست وزارت کشور را نداشتیم و انتخابات را برگزار کردیم.

وی در پاسخ به اینکه وزارت کشور چه دلیلی را برای تقاضای به تاخیر انداختن انتخابات هیات رئیسه شورای عالی استان ها ذکر نموده بود، گفت: دلیلی برای این تاخیر ذکر ننموده بودند و فقط عنوان نموده بودند با توجه به شرایط فعلی، این انتخابات با تاخیر برگزار گردد. البته حدس می زنیم درخواست شان، ناظر بر این بود که تکلیف سه نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها معلوم گردد.

الویری در تشریح علت اینکه شورای عالی استان ها به تقاضای وزارت کشور درباره تاخیر در زمان برگزاری انتخابات توجه ننموده است، گفت: معین تاریخ و زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه با خود شورای عالی استان ها است و دخالت وزارت کشور در این زمینه در هیچ جای قانون نیامده است.

وی توضیح داد: تنها مقطعی که وزارت کشور برای برگزاری انتخابات هیات رئیسه شورای عالی استان ها دخالت می نماید، اولین دوره برگزاری انتخابات هیات رئیسه است که به محض اینکه دو سوم اعضای شورا شکل می گیرند، اعضا را دعوت نموده و انتخابات هیات رئیسه برگزار می گردد. غیر از آن، وزارت کشور در هیچ مقطعی دخالتی در برگزاری انتخابات هیات رئیسه ندارد.

رئیس شورای عالی استان ها، اعتراض وزیر کشور نسبت به عدم تاخیر در برگزاری انتخابات هیات رئیسه این شورا را خدشه دار توصیف کرد و گفت: برگزاری انتخابات در اختیار هیات رئیسه است و در این زمینه اختیاری به وزیر کشور واگذار نشده است. ضمن اینکه این اعتراض وزیر کشور در خارج از فاصله زمانی قانونی صورت نگرفته و 16 روز پس از ارسال مصوبه شورای عالی استان ها به این مصوبه اعتراض شده است.

الویری در این باره متذکر شد: وزیر کشور بر اساس قانون چنانچه اعتراضی نسبت به برگزاری انتخابات هیات رئیسه شورای عالی استان ها داشته باشد، باید ظرف مدت دو هفته بعد از اعلام مصوبه برگزاری انتخابات به وزارت کشور، اعتراض خود را اعلام کند. این درحالیست که 9 دی ماه این بازه زمانی دو هفته ای به انتها رسیده و نامه اعتراضی وزیر کشور مربوط به بعد از این مهلت است.

رئیس شورای عالی استان ها یادآور شد: مصوبه و صورتجلسه برگزاری انتخابات این شورا در 25 آذر ماه به وزارت کشور ارسال شده، بنابراین مهلت قانونی اعتراض از سوی وزارت کشور سپری شده است. بنابراین ما این موضوعات را امروز چهارشنبه در نامه ای به وزارت کشور یادآوری کردیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش به اعتراض رحمانی فضلی درباره انتخابات شورایعالی استان ها ، الویری: دخالت وزیر کشور قانونی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش به اعتراض رحمانی فضلی درباره انتخابات شورایعالی استان ها ، الویری: دخالت وزیر کشور قانونی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید