رایج ترین اشتباهات در استفاده از جاروبرقی بوش چیست؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، بسیاری از افراد بر این باورند که خرید لوازم خانگی از برندهای مشهوری مانند بوش مهم ترین بخش ماجرا است و پس از پرداخت پول همه چیز تمام است و تا سال ها می توانند از آن وسیله استفاده نمایند. اما به این نکته توجه نمی نمایند که حتی اگر برترین جاروبرقی بازار را هم از نمایندگی بوش تهیه نمایند درصورتیکه از آن به نحوی درست و اصولی استفاده ننمایند دستگاهشان به زودی مستهلک و خراب خواهد شد. از همین رو ما در این مطلب به اشتباهات رایج در نحوه استفاده از جاروبرقی بوش اشاره خواهیم کرد تا با استفاده بهینه از این وسیله به عملکردی بهتر برسید.

رایج ترین اشتباهات در استفاده از جاروبرقی بوش چیست؟

عدم توجه به مکان نگه داری جاروبرقی

از آنجاییکه جاروبرقی یک وسیله برقی است ابتدا باید به این مسئله توجه کنید که آن را دور از دسترس اطفال نگه دارید. بعلاوه از قرار دادن جاروبرقی بوش در نزدیکی شوفاژ یا بخاری نیز خودداری کنید چرا که گرمای زیاد نه تنها موجب آسیب به قطعات داخلی جاروبرقی می گردد بلکه در مواردی خطر آتش سوزی را نیز به همراه دارد.

تعویض کیسه جاروبرقی پس از سرریز شدن آن

کیسه جاروبرقی یکی از قطعات مهم این دستگاه است که پر شدن آن تاثیر مستقیم بر اندازه مکش جاروبرقی دارد. برترین زمان جهت تعویض کیسه جاروبرقی هنگامی است که سه چهارم حجم آن پر شده باشد. البته بعضی جاروبرقی های بوش به وسیله چراغ هشداردهنده پر شدن کیسه را نشان می دهند که در اینصورت کار برای شما بسیار راحت تر خواهد شد.

جمع نکردن سیم جاروبرقی

کاربران معمولا چهار عمل اشتباه را در استفاده از سیم جاروبرقی مرتکب می شوند؛ اول آنکه از سیم جاروبرقی برای جا به جایی آن استفاده می نمایند که اینکار موجب آسیب به سیم شده و حتی ممکن است در اثر کشش زیاد پارگی سطحی ایجاد شده و منجر به اتصالی آن گردد. دوم اینکه جاروبرقی را در حین کار از پریز می کشند این درحالی است که چه هنگام زدن جاروبرقی به پریز و چه هنگام کشیدن آن از برق، دستگاه باید خاموش باشد. مورد سوم عدم توجه به پیچ خوردگی یا هر نوع گره در هنگام جمع کردن سیم به وسیله دستگاه است که به منظور جمع شدن بهتر سیم جاروبرقی بهتر است پس از فشردن دکمه آن را در دست بگیرید تا به درستی در ریل خود قرار گیرد و اما مورد چهارم استفاده از سیم رابط نادرست است، بنابراین قبل از استفاده از سیم رابط باید به اندازه آمپر و تناسب آن با ظرفیت جاروبرقی بوش مطمئن شوید.

عدم استفاده از وسایل جانبی جاروبرقی

جاروبرقی بوش اصل دارای لوازم کمکی مانند انواع برس ، کیسه و … اضافی است. این برس ها هریک کارایی خاص خود را دارند، بنابراین برای گردگیری یا غبار روبی قرنیزها، درزها، شکاف ها و مکان های غیر قابل دسترس باید از برس مخصوص استفاده کرد. استفاده از برس معمولی به لبه های آن آسیب وارد می نماید.

تمیز نکردن به موقع فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی نقش به سزایی در جمع آوری گردوغبار و ذرات ریز موجود در هوا دارد. اگرچه جاروبرقی و جارو شارژی بوش دارای فیلترهای بسیار قوی است اما در هر صورت این قطعه نیز ممکن است در اثر استفاده زیاد دچار انسداد، پارگی و یا کثیفی شده باشد به همین دلیل ضروری است که هر چند وقت بار آن را چک کنید تا از سلامت و پاکیزگی آن مطمئن شوید. در صورتیکه جاروبرقی خود را از میان مدل های دارای فیلتر HEPA در خانه بوش خریداری نموده اید بهتر است اینکار را هر شش ماه یکبار انجام دهید.

عدم تمیز کردن قطعات قابل شست شوی جاروبرقی

بعضی قطعات جاروبرقی بوش دارای قابلیت شست و شو هستند بنابراین نباید از تمیز کردن آن ها غافل شوید. دسته جاروبرقی یکی از این قطعات است که می توانید داخل آن را با آب شست و شو داده و پس از خشک شدن در جای خود قرار دهید . برای شستن برس ها نیز می توانید از سطل آب و ترکیب آن یا مواد شوینده نرم بهره ببرید. بعلاوه ضروری است داخل جاروبرقی بوش را با دستمال مرطوب غبار روبی نموده و سطح بیرونی آن را با استفاده از دستمال میکروفیبر یا مسواک تمیز پاک کنید.

استفاده طولانی مدت از جاروبرقی

موتور برترین برندهای جاروبرقی موجود در بازار نیز در اثر روشن بودن مداوم دستگاه داغ می نمایند . در واقع زمان بهینه استفاده از جاروبرقی بوش تنها 15 تا 25 دقیقه است، بنابراین روشن گذاشتن دستگاه بیش از این تایم به موتور آن فشار وارد نموده و از عمر جاروبرقی شما کم می نماید. اگر احتیاج به زمان بیشتری جهت جاروکشیدن دارید بهتر است با فواصل زمانی ده دقیقه بین هر نیمه استفاده، دستگاه را روشن کنید. بعلاوه عدم احتیاط در جا به جایی جاروبرقی هنگام کار با آن اشتباه رایج دیگری است که ممکن است موجب آسیب به موتور و اجزای داخلی آن گردد. بهتر است از جاروبرقی در ساعات اوج مصرف استفاده نکنید.

جمع کردن آب یا اشیاء نوک تیز با جاروبرقی

هرگز از جاروبرقی خانگی برای جاروکشیدن محیط های خارج از منزل استفاده نکنید. بعلاوه جمع کردن شیشه شکسته، اشیاء نوک تیز و … با جاروبرقی کار اشتباهی است چرا که باعث پاره شدن کیسه یا خرطومی جارو می گردد. نکته حائز اهمیت دیگر عدم جمع آوری آب، مایعات یا هر نوع زباله خیس با جاروبرقی است، در واقع اینکار موجب آسیب به موتور و قطعات الکترونیکی دستگاه می گردد. البته این مسئله شامل جاروبرقی های بوش با قابلیت مکش آب و مایعات نمی گردد.

تمیز نکردن غلتک های جاروبرقی

اگر در منزلتان از فرش، موکت و … استفاده می کنید ممکن است هنگام جارو کشیدن اندازهی مو، پرز و … به غلتک های جاروبرقی بچسبد که این موها موجب کاهش عملکرد روان غلتک ها می گردد، در نتیجه بهتر است هرچند وقت یکبار این عوامل زائد و مزاحم را از برس غلتک ها جدا کنید.

جمع بندی

جاروبرقی بوش نیز مانند دیگر وسایل الکترونیکی احتیاج به مراقبت و نگه داری دارد. در واقع استفاده نادرست از این وسیله موجب کاهش عملکرد و عمر مفید آن می گردد. ما در این مقاله به رایج ترین اشتباهات هنگام کار با جاروبرقی اشاره کردیم و در خصوص هر یک از آن ها توضیحات جامعی را ارائه دادیم.

سؤالات متداول

چرا هنگام کار با جاروبرقی موتور آن داغ می نماید؟

این مورد می تواند دلیل های گوناگونی داشته باشد اما اگر از صحت موتور و قطعات داخلی جاروبرقی خود اطمینان دارید به احتمال زیاد استفاده مداوم از دستگاه منجر به داغ شدن موتور آن شده است.

برای خرید جاروبرقی بوش اصل به کجا مراجعه کنم؟

شما می توانید جهت خرید جاروبرقی بوش همراه با گارانتی اصل آن به سایت خانه بوش و یا نمایندگی بوش در تهران مراجعه کنید.

منبع: فوت و فن

به "رایج ترین اشتباهات در استفاده از جاروبرقی بوش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایج ترین اشتباهات در استفاده از جاروبرقی بوش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید