جاذبه های گردشگری سمنان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، صادقی کارشناس میراث فرهنگی استان سمنان گفت : شهرستان سمنان از شمال با شهرستان مهدیشهر و از شرق با شهرستان دامغان و از غرب با شهرستان سرخه از جنوب با کویر و استان اصفهان همسایه است.

جاذبه های گردشگری سمنان

وی با اشاره به این که استان سمنان نگین کویر ایران است گفت : استان سمنان از جمله شهرستان سمنان جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد.

وی اضافه کرد : خانه تدین سمنان جزو خانه های با ارزش قاجار است که به صورت دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است و بخش بیرونی این خانه دارای دو طاق بزرگ و زیر زمین و بخش اندرونی شامل قسمت های تابستانی دارای بادگیر و زمستانی و همچنین تعدادی اتاق کوچک و بزرگ است و بنای فعلی خانه محمدیه اکنون به عنوان محل اداره میراث فرهنگی استان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت : گرمابه پهنه: از بناهای قرن نهم هجری قمری است که در سال 856 ه. ق به دستور خواجه غیاث الدین محمد ابنخواجه تاج الدین بهرام سمنانی از وزرای دوره تیموری بنا شده است و این گرمابه در بخش مرکزی شهر سمنان و در کنار مجموعه مسجد جامع، مسجد امام، تیمچه پهنه و راسته بازار قرار گرفته است. این بنا در سال 1367 و پس از انجام عملیات بازسازی به صورت موزه تغییر کاربری داده و هم اکنون مورد بازدید است.

صادقی با اشاره به این که دروازه ارگ سمنان بنای اصلی ارگ شهر سمنان و در زمان بهمن میرزا بهاء الدوله فرزند فتحعلی شاه قاجار حاکم سمنان احداث شده است اضافه کرد : این بنا که در واقع ارگ دولتی و مقر حکومتی سمنان در دوران قاجاریه محسوب می شد، شامل دو دروازه است که دروازه جنوبی آن در اثر گسترش شهر از میان رفته و بنای دروازه شمالی (دروازه فعلی) موجود است.

وی مسجد جامع سمنان را از شمار کهن ترین آثار به جا مانده از دوران پر شکوه اسلامی دانست و اضافه کرد : این مسجد نشانگر مدنیت و رشدو نبوغ هنری معماری این خطه است و بنای این مسجد تک ایوانی است و طبق متون تاریخی زمان ساخت این مسجد به قرن سوم هجری قمری برمی گردد و درخیابان امام (ره) واقع شده است.

صادقی کاروانسرای سنگی آهوان را از جمله مهمترین کاروانسراهای استان سمنان دانست و اضافه کرد :این کاروانسرا که با سنگ و ملات ساروج، در منطقه سردسیر و کوهستانی آهوان ساخته شده است پلان این کاروانسرا چهار ایوانی است و زمان ساخت آن ظاهرا مربوط به دوره صفویه است و در منطقه گردنه آهوان سمنان واقع شده است.

گفتنی است ، آنچه که در این مصاحبه گفته شد فقط گوشه ای از جاذبه های تاریخی شهرستان سمنان است.

منبع: گردشبان

به "جاذبه های گردشگری سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید