شروع رسیدگی به بیش از 16 هزار شکایت ثبت شده از نتیجه انتخابات افغانستان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید در سه روز گذشته بیش از شانزده هزار شکایت در دفاتر این نهاد ثبت شده است.

شروع رسیدگی به بیش از 16 هزار شکایت ثبت شده از نتیجه انتخابات افغانستان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، زهره بیان شینواری، رئیس این کمیسیون امروز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت بر اساس آمار ابتدایی آنها در سراسر افغانستان 16500 شکایت از نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ثبت شده است.

او گفت که از این مجموع بیش از 8 هزار شکایت از سوی تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، بیش از چهار هزار شکایت از سوی تیم صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان و بیش از سه هزار شکایت از سوی تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان ثبت شده است.

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی می گویند هنوز تعیین نیست چه تعداد از این شکایات مستند است.

شینواری گفت تا زمانی که رسیدگی به این شکایات به انتها نرسد، نمی توانند بگویند که تغییری در نتایج ابتدایی انتخابات ایجاد خواهد شد یا نه.

او گفته است که این کمیسیون مستقل، متعهد است با صداقت، بی طرفی و مطابق با قانون به شکایات ثبت شده رسیدگی کند.

به گزارش بی.بی.سی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه حدود سه ماه پس از برگزاری آن اعلام شد. بنا بر این نتایج، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی با کسب 923 هزار و 868 رای (50/64 درصد) بیشترین آرا را به دست آورده است و رقیب او عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی با 720 هزار و 990 رای (39/52 درصد) در صندلی دوم قرار گرفته است.

تیم ثبات و همگرایی که بیشترین شکایات از این نتیجه را ثبت نموده، مدعی است 300 هزار رای نامعتبر در نتیجه ابتدایی انتخابات شامل شده و می گوید اگر آرای تقلبی حذف گردد این تیم برنده انتخابات خواهد بود.

در مقابل، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی نیز می گوید درصدی آرای تیم آنها (دولت ساز) اگر آنالیز های دقیق صورت بگیرد، چهار درصد دیگر بالا خواهد رفت.

نحوه رسیدگی به شکایات انتخاباتی

بر اساس اطلاعات کمیسیون شکایات انتخاباتی، پس از انتها فرایند ثبت شکایات، دفاتر ولایتی این نهاد برای پانزده روز به شکایات ثبت شده رسیدگی خواهند کرد.

اگر شاکیان به تصامیم و فیصله های دفاتر ولایتی اعتراض داشته باشند سه روز فرصت استیناف خواهند داشت.

دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در کابل نیز در پانزده روز به قضایای استینافی رسیدگی خواهد نمود.

محمد قاسم الیاسی، سخنگو و منشی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید این فرایند حدود 37 تا 39 روز را در برخواهد گرفت.

پس از تکمیل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

در صورتی که کمیسیون رسیدگی به شکایات بخشی از آرا را باطل کند و هیچ نامزدی اکثریت (50درصد+1) را بدست نیاورند انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

بنا به ماده شصت و یکم قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور با کسب اکثریت بیش از پنجاه درصد آرای رای دهندگان به وسیله رای گیری آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می گردد.

همچنین در این ماده آمده هرگاه در دور اول هیچ یک از کاندیدان نتواند اکثریت بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، انتخابات برای دور دوم در ظرف دو هفته از تاریخ اعلام نتایج انتخابات برگزار می گردد و در این دور تنها دو نفر از کاندیدانی که بیشترین آرا را در دور اول به دست آورده اند، شرکت می کنند. در دور دوم انتخابات، کاندیدی که اکثریت آرا را کسب کند، رئیس جمهور شناخته می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع رسیدگی به بیش از 16 هزار شکایت ثبت شده از نتیجه انتخابات افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رسیدگی به بیش از 16 هزار شکایت ثبت شده از نتیجه انتخابات افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید